Pielgrzymka do Włoch dzień 10 - Lanciano oraz Loreto

Dziś czeka nas daleka droga z powrotem na północ. Juz wracamy, ale to jeszcze nie koniec!
Mamy dziś dwa ciekawe miejsca do zobaczenia. Lanciano oraz Loreto.

W starożytnym mieście Anxanum, zwanym dziś Lanciano, wzniesionym przez plemię Frentanów zdarzył się pierwszy i najważniejszy dla Kościoła katolickiego - Cud Eucharystyczny.
Hostia, która Ciałem się stała została umieszczona w monstrancji i ma lekko brunatną barwę. Cudowna Krew w postaci grudek koagulatu przybrała kolor brunatny żółtawy.
Tak się złożyło, że byliśmy tam praktycznie sami, mogąc dowoli przebywać w tym cudownym miejscu i rozważać tę wielką tajemnicę.

  Badania dowiodły ponad wszelką wątpliwość, że:
- Cudowne Ciało jest cząstką ludzkiego ciała.
- Cudowna Krew jest ludzką krwią.
- Cudowne Ciało składa się z tkanki mięśnia sercowego.
- Ciało i Krew mają tę samą grupę krwi - AB.
- W Cudownej Krwi zidentyfikowano białka takie same, jak w świeżej krwi ludzkiej. Odkryto też substancje mineralne takie jak: chlorki, fosfor, magnez, potas, sód i wapń.
- Cudowna Krew i Ciało przetrwały w bardzo dobrym stanie 12 wieków, mimo niesprzyjającego działania czynników atmosferycznych i biologicznych. Nie znaleziono śladów konserwacji czy balsamowania.

 A potem jeszcze dziś Loreto.
Papieskie Sanktuarium Santa Casa z Loreto (wł. Santa Casa di Loreto) - sanktuarium Świętego Domku.

Historia tego budynku sięga co najmniej końca okresu krucjat. Według tradycji, jest to część domu z Nazaretu, w którym  Maryja urodziła się i wychowała, doświadczyła zwiastowania i w którym mieszkał w dzieciństwie Jezus. Według podań, po wniebowstąpieniu Jezusa dom został przekształcony w kościół. Aby ochronić dom przez zniszczeniem przez Turków w 1291, kupiecka rodzina de Angeli sfinansowała i zorganizowała przewóz Domku (prawdopodobnie przy udziale zakonu Templariuszy) drogą morską przez Bałkany, i w 1294 dalej do Recanati. (wg Wiki.)

Udało się też odwiedzić cmentarz żołnierzy polskich w Loreto -  jedną spośród czterech polskich nekropolii na ziemi włoskiej. Znajduje się tu 1112 grobów polskich żołnierzy 2 Korpusu Polskiego z okresu II wojny światowej.